تکنولوژیهمه مطالب

راهنمای استفاده از دستیار گوگل و برنامه جستجوی گوگل در گوشی اندروید و آیفون

دستیار گوگل به طور گسترده در گوشی‌های اندروید به بازار عرضه شدند. در آموزک نحوه استفاده از دستیار گوگل در اندروید و روش‌های دیگر جستجوی گوگل در گوشی‌‌های هوشمند، حتی برای کاربران آیفون آورده شده است.

دستیار گوگل از پس از Pixel در گوشی‌های اندروید ظاهر شدند. در نحوه جستجو با گوشی‌های موبایل در گوگل تغییرات مهمی رخ داده است. اخیراً تنوع فراوانی در نحوه جستجو در گوگل با گوشی‌های موبایل اتفاق افتاده است. در مطلب آموزک زیر نحوه فعال‌سازی، و تنظیمات دستیار گوگل در گوشی‌های آیفون و اندروید را به شما آموزش می‌دهیم.

دستیار گوگل یا گوگل اسیستنت چیست؟

گوگل قبلا سرویس های کاربردی مانند افزونه گوگل ترنسلیت یا تایپ مورس کد در کیبورد جی (Gboard) را ارائه کرد اما دستیار گوگل نسل جدید نحوه جستجو با گوگل است. به جای داشتن لینک وب‌سایت‌ها، دستیار گوگل برای گفتگو با شما در راستای تکمیل فرمان‌ها طراحی شده است. سالهاست گوگل در تلاش برای تحقق این پیمان است.

همچون Siri، دستیار گوگل می‌تواند از گوشی اندروید شما بهره ببرد و کارهای فراوانی از قبیل تنظیم زنگ ساعت یا پخش موسیقی را انجام دهد. مانند Siri، دستیار گوگل حتی می‌تواند برخی از دستگاه‌های اتوماتیک خانه را نیز کنترل کند. گوگل صفحه‌ایی را به توضیح عملکردهای مختلف آن اختصاص داده است.

استفاده از دستیار گوگل

همچون Siri، از دستیار گوگل نیز می‌توان سوالات عمومی پرسید. اما برخلاف Siri دستیار گوگل سوالات گسترده‌تری را نسبت به Siri پاسخگوست. پس از هر بار جستجو، دستیار گوگل به وب گسترده نتایج جستجوی گوگل رفته و آن را فراگیرتر می‌سازد.

Siri برای هر بار جستجو به وب نمی‌رود. در عوض، تلاش می‌کند تا حدس بزند که کدام یک از چندین منبع در اختیارش ممکن است پاسخ سوال شما را داشته باشد. اگر نتواند پاسخ را بیابد، گاهی به وب گسترده نتایج جستجوی  Bing مراجعه می‌کند. گاهی هم مراجعه نمی‌کند. در هر حال، این بدان معناست که احتمال دارد Siri در برخی جستجوها موفق نشود، اما گوگل قطعاً موفق می‌شود.

به عنوان مثال، سوالی با این مضمون مطرح می‌شود، ” برنده جایزه اسکار بهترین تصویر سال کیست؟”  Siri پیشنهاد می‌دهد که به سایت Oscar.com مراجعه کنید. گوگل پاسخ درست را می‌یابد.

دستیار گوگل یا گوگل اسیستنت چیست؟

دستیار گوگل صوتی چیست؟

اگر با دستیار گوگل صحبت کنید، به شما پاسخ خواهد داد. به عنوان مثال، بپرسید” استفان کالبرت چند ساله است؟” او پاسخ شما را خواهد داد. بپرسید” قد او چند سانت است؟” او متوجه می‌شود که منظور شما قد کالبرت است، حتی اگر نام او را دوباره تکرار نکنید. اما این امر چندان جدید و تنها منحصر به دستیار گوگل نیست. قابلیت جستجوی دستیار صوتی گوگل از سال ۲۰۱۳ بدین ترتیب عمل می‌کند. اما Siri هم برای اینگونه گفتگوها باهوشتر از پیش عمل می‌کند.

پیمان بزرگ دستیار گوگل این بود که جستجو را با اتمام فرمان ترکیب کند. به عنوان مثال، می‌توانید درباره فیلم‌های اکران شده بپرسید، بلافاصله درخواست رزرو بلیط فیلم می‌کند و فرمان را تکمیل می‌کند. یا رستورانی را جستجو کنید، دستیار گوگل در یک چشم بر هم زدن برایتان میز رزرو می‌کند. این دو قابلیت‌ سال گذشته که گوگل از دستیار گوگل رونمایی نمود در اختیار کاربران قرار گرفت.

اما امروزه این قابلیت‌ها را نمی‌توانید در صفحه دستیار گوگل بیابید. شاید به این دلیل که چندان کارامد نبود. بسیار مایوس کننده است اگر بدانید اغلب جستجو در گوگل و فقط کلیک روی لینک مورد نظر به روش قدیمی بسیار راحت‌تر است.

این مطلب رو هم بخونید  7 روش حل مشکل کند بودن اینترنت

به عنوان مثال، در اینجا نحوه گفتگو درباره خرید بلیط، سپس تلاش برای رزرو بلیط فیلم با دستیار گوگل آورده شده است:

به طور ایده‌آل، با دستیار گوگل باید فرایند انتخاب فیلم و نمایش را طی کنید و سپس برنامه Fandango را نصب کنید تا رزرو تکمیل شود. در عوض کافیست فقط که از ما بخواهد زمان را انتخاب کنیم، بدون اینکه به مراحل پیش بازگردیم.

تکرار این مراحل در رزرو رستوران می‌تواند بسیار خسته کننده باشد. هنگامی که درخواست می‌کنم رستورانی در اطراف من بیابد، سپس بگویم  در یکی از آن‌ها می‌خواهم میزی رزرو کنم، گوگل به جای رزرو میز، طی پیامی صوتی با برنامه Open Table لینکی به  Open Table می‌زند.

گاهی فقط با ذکر نام رستوران و زمان مورد نظر، می‌توانم به رزرو Open Table دست یابم تا به عنوان تبلیغ عمل کند. گاهی هم عمل نمی‌کند. این امر به قدری غیرقابل پیش‌بینی است که اطمینانی به آن نیست. باز کردن برنامه Open Table یا Fandango  بسیار سریع‌تر است.

دستیار گوگل را یک Siri مطلع‌تر در نظر بگیرید و بدین ترتیب احتمالاً راضی‌تر خواهید بود. دستیار گوگل بسیاری از سوالات را پاسخ می‌دهد و بسیاری از عملکردهای گوشی شما را کنترل می‌کند. یک روز، همچنان که قول داده سیر تکاملی خود را طی خواهد کرد و به دستیار صوتی فوق هوشمند تبدیل خواهد شد.

دستیار گوگل صوتی چیست؟

آیا من اپلیکیشن دستیار گوگل را دارم؟

از زمانی که دستیار گوگل در اختیار تلفن‌های هوشمند قرار گرفت تا اوایل ماه جاری فقط مختص گوشی‌های Pixel گوگل بود. اکنون گوگل ادعا می‌کند که گوگل اسیستنت به طور اتوماتیک به تمام تلفن‌های هوشمند با اندروید ورژن ۶ و ۷ ، و گوشی هوشمند افرادی که در امریکا، استرالیا، کانادا و بریتانیای کبیر از زبان انگلیسی استفاده می‌کنند، اضافه می‌شود. گویشوران آلمانی ساکن آلمان نیز آن را دریافت می‌کنند. قول داده شده که در اواخر سال جاری اکثر زبان‌ها و کشورها از پشتیبانی دستیار گوگل برخوردار شوند.

تلفن‌هایی که از Google Play Services استفاده نمی‌کنند که اساساً به معنای عدم دسترسی به دانلود برنامه‌ها از Google Play  از Google Play Store است، از این قاعده مستثنی هستند. به عنوان مثال، اگر روی تبلت شما Amazon Fire نصب باشد، از خود app store متعلق به Amazon استفاده می‌کند و نه از Google Play . بنابراین این تبلت دستیار گوگل را دریافت نخواهد کرد.

مهم است بدانید که دستیار گوگل برنامه‌ایی نیست که بتوانید دانلود کنید. بلکه به اندرویدهای ورژن ۶ و ۷ به گونه‌ایی که در بالا بیان شد، اضافه می‌شود، مشروط بر اینکه گوگل تشخیص دهد امکان اجرای آن وجود دارد. این فرایند همچون عملکرد Siri در گوشی‌های آیفون است. شما Siri را دانلود نمی‌کنید، بلکه این اپلیکیشن جزئی از آیفون است.

دستیار گوگل همچنین بخشی از دستیار تشخیص صدای Google Home ، ساعت‌های Android Wear و برنامه پیام‌رسان Google Allo نیز می‌باشد.

آیا من اپلیکیشن دستیار گوگل را دارم؟

دانلود دستیار گوگل برای اندروید و ایفون

آخرین مورد روشی جهت دریافت گوگل اسیستنت برای کاربران آیفون است. Allo را دانلود کرده و همچون کاربران اندروید می‌توانند سوالات خود را درباره دستیار گوگل بپرسند. این برنامه خط اتصالی کند است، با این وجود می‌توانید سوالات خود را ثبت کنید.

فعال کردن Google assistant و تنظیمات مربوط به آن

دستیار گوگل با نگه داشتن دکمه Home یا آیکون Home فعال می‌شود. این دکمه را نگه دارید و دستیار گوگل از شما می‌خواهد که سوال خود را بپرسید. سپس فرایند جستجو را آغاز می‌کند.

این مطلب رو هم بخونید  روش های کالیبره کردن آیفون : باطری، کلید Home، تنظیم خودکار نور صفحه و سنسورهای حرکتی

همچنین باید بتوانید  پس از مطرح کردن سوالتان دستیار گوگل را با گفتن OK Google فعال نمائید. با این وجود، اگر تلفن شما قفل باشد احتمالاً فعال نمی‌شود.

چرا نمی‌توان سوالات خود را دستیار گوگل تایپ نمود؟

تغییر بزرگی که برای بسیاری از کاربران اندروید رخ داده، عدم امکان تایپ سوال در دستیار گوگل است، زیرا برنامه گوگل قبلاً  با نگه داشتن طولانی دکمه Home فعال شده است.

در عوض، اگر بخواهید سوال خود را در گوگل تایپ کنید، باید از گزینه‌ایی جایگزین که در زیر شرح داده می‌شود، استفاده کنید.

دانلود دستیار گوگل برای اندروید و ایفون

Google Now چیست؟

تا سال گذشته، Google Now نامی رسمی برای مشخصه‌ایی بود که پیشنهادات پیش‌بینی شده از سوی برنامه گوگل را ارائه می‌نمود.

اما دیگر این مشخصه از سوی گوگل، Google Now  خوانده نمی‌شود. اما هنوز بسیاری از افراد به شیوه گذشته به آن رجوع می‌کنند. حتی گوگل هم در برخی موارد همچون صفحه Help آن را Google Now می‌خواند.

اما رسماً   Google Now دیگر یک نام نیست،  بلکه موتور جستجوست. اکنون نامی ندارد. Google Now سابقاً فقط مدار الکتریکی برای پیش‌بینی جستجو بود.

اگر گوشی شما دستیار گوگل دارد، این صفحات الکتریکی پیش‌بینی دیگر وجود ندارند. در عوض، برای آن باید از برنامه گوگل جداگانه‌ایی استفاده کنید. در برخی از گوشی‌ها، می‌توانید صفحه نمایش را به سمت راست بکشید تا برنامه را باز کرده و صفحه مدار را مشاهده کنید.به عنوان مثال Pixel به همین روش عمل می‌کند.

در دیگر گوشی‌ها همچون Galaxy s7 و آیفون  برای فعال کردن مدار الکتریکی باید از آیکون برنامه گوگل استفاده کنید.

برنامه گوگل چیست؟

برنامه گوگل در نام خود از واژه جستجو استفاده نمی‌کند، اما عملاً همین کار را انجام می‌دهد – برنامه‌ایی برای دسترسی سریع به Google Search.

درک آن در آیفون بسیار ساده است. برنامه را دانلود کرده، سپس روی آیکون برنامه گوگل کلیک کنید تا به صفحه جستجو دسترسی پیدا کنید. اگر با پیشنهادات پیش‌بینی شده مواجه شدید، به لیستی از موارد که در بالا به آن اشاره شد مراجعه کنید.

محتویات وب به صورت پیش‌فرض نمایش داده می‌شود. می‌توانید از آیکون کوچک انتهای سمت راست برنامه جستجوی گوگل استفاده کنید تا به upcoming متصل شوید و اطلاعاتی که به فعالیت‌های روزانه شما از قبیل جلسات یا تحویل محمولات مربوط است نمایان شود. با این وجود، اگر گوشی شما Pixel است به برخی دلایل احتمالاً این دکمه را ندارید. در اینگونه  تمام موارد مدار الکتریکی شما نامنظم است.

برای جستجو باید در کادر جستجو تایپ کنید یا روی آیکون میکروفن بزنید تا جستجو آغاز شود. همچنین می‌توانید بگویید ” “OK Google . تا بدون دخالت دست جستجو کند، فرض بر این است که همیشه برای بازکردن برنامه گوگل از دست استفاده می‌کنید.

چگونه جستجویی متفاوت را در گوگل آغاز کنیم؟

در گوشی آیفون باید روی آیکون برنامه گوگل کلیک کنید. در اکثر گوشی‌های اندروید برنامه گوگل از قبل روی آن‌ها نصب شده است، بنابراین می‌توان روی آیکون برنامه کلیک کنید تا جستجو آغاز شود. برخی از گوشی‌های اندروید به شما اجازه می‌دهند تا صفحه را به سمت راست بکشید تا  برنامه شروع به کار کند، البته این امکان برای همه انواع گوشی‌ها فراهم نشده.

این مطلب رو هم بخونید  روش تشخیص و پیداکردن دوربین مخفی در منزل و محل کار با گوشی

جستجو با نوار widget

بسیاری از گوشی‌های اندروید  نوارجستجوی گوگل widget از قبل روی آن‌ها نصب شده است. نوار جستجوی بزرگی که در بالای صفحه نمایش قرار گرفته است.

در این صورت، به شما اجازه می‌دهد تا به طور عادی به جستجوی گوگل بپردازید و نتایج را مشاهده کنید. این قابلیت ورژن کوچکی از برنامه گوگل است زیرا نتایج در widget ارائه می‌شود و نه در مرورگر. اما اطلاعات مربوط به محتویات وب نمایش داده نمی‌شود.

گوگل اسیستنت فارسی

اگر گوشی شما دستیار گوگل ندارد، احتمالاً می‌توانید این نوار جستجو را با گفتن ” OK Google ” فعال کنید. اگر دستیار گوگل دارید، همچنان که پیش از توضیح داده شد می‌توانید آن را فعال کنید.

برای کاربران آیفون متاسفیم، زیرا جستجوی گوگل widget را ندارند. گوگل هنوز از آن رونمایی نکرده است.

گوگل اسیستنت فارسی

Screen Search یا Now on Tap

اگر گوشی اندروید دارید، گوگل می‌تواند جستجویی محتوایی برای شما انجام دهد. این قابلیت Screen Search نامیده می‌شود، که تقریباً نامی جدید برای  Now on Tap می‌باشد. در اینجا مثالی از نحوه عملکرد آن برایتون آورده‌ایم:

این قابلیت برای کسانی که دستیار گوگل ندارند، مفید است. هنگامی که صفحه‌ایی روی گوشی ظاهر شد، حتی اگر در برنامه‌ایی هستید دکمه Home را برای مدت طولانی فشار دهید. گوگل اطلاعات روی صفحه را می‌خواند و اطلاعاتی که تصور می‌کند برایتان مفید است به شما پیشنهاد می‌دهد. اگر در صفحه اصلی گوشی هستید، برایتان دسترسی آسان به انواع خاصی از اطلاعات را فراهم می‌کند.

نحوه غیرفعال کردن Google Assistant

اگر گوگل اسیستنت دارید، رسیدن به screen search کمی دشوارتر است.آیکون یا دکمه home را برای مدت طولانی نگه دارید، سپس وقتی گوگل اسیستنت فعال شد، صفحه را بالا بکشید. در ادامه از اطلاعات Screen search رونمایی می‌شود.

اگر آیفون دارید، و اگر برنامه گوگل دارید و می‌توانید صفحه وب را مشاهده کنید، پس ورژن اولیه screen search در گوشی شما وجود دارد.  به همین دلیل می‌توانید سوالات گوگل را از آن بپرسید و با توجه به محتویات صفحه پاسخی به شما خواهد داد. اما قطعاً نباید انتظار پاسخ‌های فوق‌العاده‌ایی از آن داشته باشید، که این امر دقیقاً برخلاف screen search اندروید است.

گوگل با chrome و safari در گوشی

آیا می‌خواهید محافظه کار باشید و با استفاده از مرورگر گوگل به جستجو بپردازید؟ روش ساده‌ایست.

گوگل کروم از پیش روی اغلب گوشی‌های اندروید نصب است. این قابلیت به طور پیش فرض با استفاده از نوار آدرس می‌تواند به جستجو در گوگل بپردازد. هم می‌توان با پیام‌ صوتی و هم تایپ نمودن سوال به جستجو پراخت.

روی گوشی‌های IOS، safari از پیش روی نصب شده است و به طور پیش فرض می‌تواند به جستجو در گوگل بپردازد. اما siri و spotlight در جستجو‌ها از گوگل استفاده نمی‌کنند. در عوض، آن با این فرض که نتوانند اطلاعات را از منابع دیگر به دست آورند از Bing  بهره می‌برند.

کاربران IOS می‌توانند گوگل کروم را نصب و به طور پیش فرض به جستجوی گوگل دسترسی یابند.

آیا من اپلیکیشن دستیار گوگل را دارم؟

نظر و پیشنهاد خود را با ما به اشتراک بگذارید

در مورد اینکه دستیار گوگل چیست و نحوه دانلود دستیار هوشمند گوگل در این مطلب آموزک صحبت کردیم.  تجربه استفاده از این ابزار کاربردی را برای ما در آموزک بنویسید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

یک دیدگاه

  1. سلام خسته نباشید سامسونگ A70 دارم و اندروید ۹ وقتی صفحه گوشی قفل و خاموشه اوکی گوگل کار نمیکنه باید دو تا ضربه بزنم صفحه روشن بشه تا کار کنه دقیقا میخوام مثل سیری ایفون که در همه حالت فرمان پذیره اینم باشه ایا راهی داره؟ممنون میشم راهنمایی کنین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن