تکنولوژیرپورتاژ آگهیهمه مطالب

چگونگی تغییر جهت گیری متن در Word

چگونه در ورد عمودی بنویسیم؟

اگر میخواهید در یک خبرنامه، برای مثال  ستون هایی در پایین بروشور با عنوان “برای فروش” ، یا عناوین ستون های خوانا تر در یک جدول ایجاد کنید، جهت گیری متن در Word میتواند بسیار برای شما مفید باشد. در این مقاله آموزک، نحوه تغییر تراز متن در هردو نسخه قدیمی و جدید مایکروسافت ورد برای شما ارائه شده است.

Word امکان تغییر جهت متن را به شما ارائه می دهد، مشروط بر اینکه متن مورد نظر در داخل یک AutoShape، جعبه متن(Text Box) یا سلول جدول باشد.

نوشتن متن عمودی:

این گزینه هر حرف یک کلمه رو زیر هم ایجاد میکند، مثل  تابلوی بلند و باریک یک خیابان.

برای نوشتن متن عمودی ، اگر یک جعبه متن(Text Box) ایجاد کنید، کار شما را برای عوض کردن جهت متن راحت تر میکند، برای این کار طبق راهنمایی ما عمل کنید.

در ورد 2007 یا بالاتر: در نوار ابزار روی تب insert کلیک کنید، سپس از بخش text روی گزینه Text Box کلیک کنید، گزینه  Draw Text Box را انتخاب کنید و جعبه متن خودرو ایجاد کنید.

در ورد سیستم عامل مک 2007 یا بالاتر: در نوار ابزار روی تب Home  کلیک کنید، سپس از سمت راست گزینه Text Box را انتخاب کنید، در نهایت جعبه متن خود را ایجاد کنید.

در ورد 2003/ ورد مک 2008 یا قدیمی تر: در نوار ابزار تب Insert  کلیک کنید،سپس گزینه Text Box رو انتخاب کنید و جعبه متن خود را ایجاد کنید.

 نحوه نوشتن عمودی در ورد

چگونه جهت  گیری متن در مایکروسافت ورد را تغییر دهیم؟

متن را به صورت عمودی و افقی تایپ کنیم

روش اول برای ایجاد متن عمودی در Word 2007  و بالاتر:

ورژن ورد خودرا بررسی کنید. این روش برای word 2007 وبالاتر در ویندوز، و word 2011 و بالاتر در سیستم عامل مک(Mac)  جواب میدهد. اگر ورژن ورد خود را نمیدانید یک آزمایش ساده میتواند به شما در پیدا کردن آن کمک کند. اگر در بالای وردی که باز کرده اید نوار ابزار باشد، نشان دهنده اینست که این دستور العمل ها میتواند به شما کمک کنند، همچنین میتوانید از بخش اکانت ورد ورژن خود را ببینید. در غیر این صورت روش های بعدی را دنبال کنید.

اگر شما در بالا در ناحیه نوار ابزار فقط گزینه های اصلی از قبیل(Home,Insert,…) را مشاهده میکنید برای اینکه زیر مجموعه های آن هارا به شما نشان دهد روی یکی از آن ها کلیک کنید تا آنها نمایان شوند.

چگونه در ورد عمودی تایپ کنیم؟

برای نوشتن متن عمودی از منوی Format گزینه Text Direction را انتخاب کنید. Word کادر محاوره ای Text Direction را نمایش می دهد.

در ادامه جهت گیری دلخواه خودرا طبق تصویر پایین انتخاب کنید.

طریقه نوشتن عمودی در ورد

برای چرخاندن متن در داخل جدول ، سلول مورد نظر را انتخاب کنید. در قسمت انتخاب شده راست کلیک راست کرده و Text Direction را کلیک کنید، یا در قسمت Format دنبال گزینه Text Direction باشید.در Word 2003 یا قبل از آن ، به جای آن ، از منوی بالا گزینهFormat → Direction را انتخاب کنید.

روش دوم: عمودی کردن جعبه متن و چرخش آن در Word 2007 و بالاتر:

جعبه متن خودرا طبق راهمای بالا باز کنید، بسته به ورژنی که استفاده میکنید ممکن است این گزینه در بخش Insert یا Home باشد.متن شما داخل یک محیط مستطیلی شکل است، هر گوشه جعبه یک دایره دارد که میتوانید از آنها به عنوان  دسته هایی برای تغییر اندازه جعبه استفاده کنید.

نوشتن متن به صورت عمودی و افقی

روی هر کدام از گوشه های جعبه متن کلیک کنید و نگه دارید، سپس مکان نمای خودر را تغییر دهید. گوشه های جعبه را بکشید تا به شکل بلند و باریک درآید. زمانی که کادر شما برای نمایش دوحرف در کنار هم بسیار باریک باشد، ممکن است حروف روی یکدیگر قرار گیرند.

علامت چرخش در بالای جعبه متن رو مشاهده خواهید کرد، روی آن کلیک کنید و نگه دارید.

در حالی که علامت چرخش را نگه داشتید آن را با ماوس خود بچرخانید.

نوشتن عمودی متن در ورد

بعد از چرخش، وقتی روی جعبه متن کلیک میکنید ممکن است به حالت اولیه برگرد، جای نگرانی نیست، این فقط بخاطر آسان تر شدن کار شما برای ویرایش است و بعد از کلیک کردن در بیرون از جعبه متن باز به حالتی که خودتان چرخاندید بر میگردد.

هنگام چرخش، Shift  را نگه دارید تا موقعیت های احتمالی محدود شود. این کار باعث میشود شما راحت تر زاویه 45 یا 30 را به دست بیاورید. این کار همچنین باعث میشود جعبه های متن موازی هم ایجاد شود.

چرخاندن متن در ورد

چرخش متن در(Word 2003 یا قدیمی تر):

این راهنمایی برای نسخه 2003 برای ویندوز و 2008 برای مک، و همه نسخه های قدیمیتر از اینها میباشد.

روی Insert در نوار ابزار کلیک کرده و از فهرست کشویی Text Box را انتخاب کنید. در ادامه متن خود را داخل جعبه ابزار وارد کنید.

چرخاندن متن در تایپ

در صورت لزوم جعبه متن را جابجا و تغییر اندازه دهید. برای حرکت ، روی خطوط بیرونی کادر کلیک کرده و بکشید. دایره ها و جعبه های آبی را کلیک کرده و بکشید تا اندازه آن را تغییر دهید. نحوه زوم کردن متن در نت پد را قبلا در آموزک توضیح دادیم.

در جعبه متن کلیک کنید. این کار به شما این امکان را می‌دهد که کادر را به طور جداگانه از بقیه سند قالب بندی کنید.

نوشتن متن به صورت عمودی و افقی

در نوار ابزار بر روی Format کلیک کرده و از منوی کشویی گزینه Text Direction را انتخاب کنید. یک جعبه  ظاهر می شود که گزینه تغییر جهت متن را به شما می دهد.

عمودی نوشتن در جدول ورد

این نسخه های قدیمی دارای ویژگی های چرخش متن متناقض هستند، اگر این کار نکرد یا گزینه را نمی بینید ، به مرحله بعدی بروید.

به جای آن میتوانید از WordArt  استفاده کنید. از Insert  گزینه Picture  را انتخاب کنید ، سپس روی WordArt کلیک کنید. ازآنجا یک سبک هنری را انتخاب کنید. اگر مشکل تغیر زبان در ویندوز دارید به مطالب قبلی آموزک سر بزنید.

آموزش نوشتن متن عمودی در ورد

توجه داشته باشد، شما نمی توانید این متن را ویرایش کنید ، زیرا به یک تصویر تبدیل می شود

WordArt را بچرخانید. روی تصویری که تازه ایجاد شده کلیک کنید، یک حاشیه ظاهر خواهد شد. به بالای حاشیه نگاه کنید ، دنبال خط کوچکی که به دایره ختم میشود باشید. برای چرخاندن این شیء ، این حلقه را کلیک کرده و بکشید.

نوشتن عمودی در word

ویدیوی آموزش عمودی کردن متن در ورد

 

نظر و پیشنهاد خود را با ما به اشتراک بگذارید

امروز نحوه آموزش کامل جهت گیری متن در Word را در آموزک به شما ارائه دادیم. نظر شما راجب چرخاندن نوشته در ورد چیست؟ آیا روش های پیشنهادی آسان بود؟ شما می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در قسمت دیدگاه این پست با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *