تکنولوژیهمه مطالب

رایج ترین روش حل مشکل ارور Windows Explorer Has Stopped Working ویندوز

رفع ارور Windows Explorer Has Stopped Working

یکی از مشکلات رایجی که بسیار در ویندوز 10 اتفاق می افتد و می توان گفت بسیاری از افراد را به دردسر انداخته است، مشکل در فایل اکسپلورر ویندوز می باشد. به همین علت، بسیاری سوال می کنند که چگونه مشکل Windows Explorer Has Stopped Working را حل کنیم؟ منظور از این مشکل هنگامی است که شما در سیستم تان با پیغام windows explorer is not responding مواجه می شوید. برای این که بتوانید معنای این پیغام را درک کنید و بتوانید به رفع آن بپردازید، نیاز است که ابتدا با معنی فایل اکسپلورر آشنا شوید. در ادامه این متن می خواهیم به ارائه توضیحاتی در باب explorer exe چیست بپردازیم و همچنین، توضیحاتی درباره روش های رفع مشکل explorer.exe در ویندوز ۱۰ و ۷ نیز ارائه دهیم.

رفع خطای Windows Explorer Has Stopped Working در ویندوز

اما File Explorer چیست؟ همان طور که پیش تر نیز گفتیم، برای رفع ارور explorer exe، نیاز است که شما کمی اطلاعات درباره فایل اکسپلورر کسب کنید تا بتوانید درک نسبی ای به آن داشته باشید.

فایل اکسپلورر، با نام ویندوز اکسپلورر Windows Explorer  نیز شناخته می شود. فایل اکسپلورر، در واقع یک اپلیکیشن پیشرفته است که وظیفه مدیریت فایل ها و داده های موجود در سیستم شما را به عهده دارد.

این اپلیکیشن، اولین بار توسط مایکروسافت، همزمان با انتشار ویندوز 95، آغاز به کار کرد. این اپلیکیشن درست مثل یک رابط بین سیستم و شخصی که مشغول استفاده از آن است عمل می کند و به لطف گرافیک پیشرفته اش، می تواند دسترسی به فایل ها و داده های موجود در سیستم را تا حد بسیار زیادی برای مصرف کننده ساده تر سازد.

به علاوه، باید بدانید که فایل اکسپلورر تنها یک اپلیکیشن نیست، بلکه به علت خدمات زیادی که ارائه می دهد، مثل taskbar، تبدیل به یکی از مولفه های اصلی یک سیستم فعال می باشد. دسترسی به فایل اکسپلورر بسیار ساده است و راه های بسیاری هم دارد.

اما نکته اصلی این جاست که این اپلیکیشن، گاهی با ارائه دادن پیغام هایی نظیر  Windows Explorer Has Stopped Workingبا ارور مواجه می شود و از کار می افتد. در ادامه می خواهیم روش های متفاوت رفع ارور Windows Explorer Has Stopped Working را مورد بررسی قرار دهیم، تا بتوانیم با استفاده از آن ها، به راحتی به رفع این ارور بپردازیم.

روش های رفع خطای Windows Explorer Has Stopped Working در ویندوز 7، 10 و …

روش اول: ری استارت کردن فایل اکسپلورر از طریق Task Manager

اولین روشی که برای رفع این مشکل می خواهیم به شما پیشنهاد دهیم، این است که از طریق Task Manager، به ری استارت کردن فایل اکسپلورر بپردازید. برای راحت تر بودن درک روش انجام این کار، ما همه توضیحات را به شکل مرحله به مرحله و با ارائه عکس انجام خواهیم داد.

مرحله اول: اولین قدم برای رفع ارور windows explorer has stopped working، باز کردن Task Manager می باشد که می توانید به راحتی، تنها با فشردن سه دکمه Ctrl + Shift + Esc روی کیبورد، انجامش دهید. پس از فشردن این دکمه ها، صفحه ای نظیر عکس زیر برای شما باز خواهد شد که Task Manager نام دارد.

رفع ارور windows explorer has stopped working

مرحله دوم: این مرحله نیز درست به سادگی مرحله قبلی ست. تنها کافی ست روی لیبل windows explorer کلیک راست نمایید و سپس گزینه End task  را انتخاب کنید. برای راحت تر شدن درک این پروسه، به عکس زیر نگاهی بندازید.

رفع ارور has stopped working

مرحله سوم: در گوشه بالا سمت چپ، لیبلی به اسم File وجود دارد. در این مرحله باید با کلیک بر روی این لیبل گزینه Run new task را انتخاب کنید. برای راحت تر فهمیدن این پروسه، می توانید از طریق عکس زیر نیز اقدام نمایید.

مشکل ارور has stopped working در ویندوز 7

مرحله چهارم و آخر: در این مرحله برای شما پنجره ای باز شده است که باید چیزی در آن تایپ نمایید. کافیست واژه explorer.exe را در قسمت تایپ بنویسید و سپس با فشردن دکمه Enter و یا ok نوشته تان را تایید نمایید. مجددا می توانید از عکس زیر برای الگوبرداری کمک بگیرید.

این روش، بدون شک یکی از سریع ترین روش هایی است که می تواند در لحظه مشکل فایل اکسپلورر را بر طرف نماید. پس از انجام دادن تمامی مراحل ذکر شده، می توانید فایل اکسپلورر را بررسی نمایید تا ببینید رفع ارور has stopped working صورت گرفته است یا خیر.

اگر نه، پیشنهاد می کنیم راه حل بعدی را نیز امتحان کنید، چرا که ممکن است بتوانید از آن طریق مشکل را بر طرف نمایید.

رفع خطای windows explorer is restarting

رفع ارور Windows Explorer Has Stopped Working

روش دوم: تاریخچه فایل اکسپلورر را پاک نمایید.

در ابتدا، خوب است بدانید که این روش، یکی از بهترین و سریع ترین راه هایی ست که می توانید با استفاده از آن به حل مشکل ارور Windows Explorer Has Stopped Working ویندوز 10، بپردازید.

به طور تقریبی، می توانیم بگوییم که حدود 80 درصد از افرادی که از این روش استفاده کرده اند، اعلام کرده اند که مشکل شان با انجام این روش بر طرف شده است.

نابراین اگر شما نیز مرتبا با این ارور مواجه می شوید و قصد رفع مشکل از کار افتادن ویندوز اکسپلورر را دارید، پیشنهاد می کنیم که از این روش غافل نشوید و حتما آن را امتحان کنید.

  1. در سرچ باکس Cortana ویندوز 10، واژه Control را وارد نمایید. سپس در نتایجی که برای تان نمایش داده شده اند، Control Panel را باز کنید.
  2. در صفحه کنترل پنل که برایتان باز شده است، باید به دنبال گزینه File Explorer Options بگردید و روی آن کلیک کنید.
  3. رفع مشکل از کار افتادن ویندوز اکسپلورربا کلیک کردن روی دکمه Clear، و سپس تایید کردن ان از طریق کلیک کردن بر دکمه ok، تاریخچه فایل اکسپلورر را پاک خواهید کرد. این کار می تواند تا حد زیادی در رفع خطای windows explorer is restarting موثر واقع شود. برای بهتر درک کردن این مرحله، می توانید از عکس زیر نیز کمک بگیرید.

حل مشکل explorer exe در ویندوز 7

پیغام windows explorer is not responding

روش سوم: آپدیت کردن ورژن ویندوز

شاید این کار به نظرتان آنقدر ها موثر نیاید، اما گزارش هایی داشته ایم که افراد با انجام این اقدام توانسته اند به رفع ارور has stopped working در ویندوز ۷ بپردازند. بنابراین، اگر ویندوز 10 شما آپدیت نشده است، حتما آن را آپدیت کنید و سپس مجددا فایل اکسپلورر را بررسی نمایید.

رفتن به حالت safe mode در ویندوز 7 ، 8 و 10:

حال که سه روش موثر، برای حل مشکل explorer exe در ویندوز ۷، ارائه دادیم، می خواهیم توضیح دهیم که رفتن به حالت safe mode در ویندوز 7، به چه روشی امکان پذیر است. این کار نیر بسیار ساده و ابتدایی ست، تنها کافی ست با توجه به توضیحات ما، مراحل را یک به یک انجام دهید.

  1. روی دکمه Windows کلیک کنید و به لیبل power  وارد شوید.
  2. کلید shift را روی کیبورد نگه دارید و سپس ری استارت را انتخاب کنید.
  3. بر Troubleshoot و سپس Advanced options. کلیک کنید.
  4. از طریق پنجره گزینه های پیشرفته که در مرحله قبل ان را باز کردید، بر گزینه click Start-up Settings کلیک کنید. سپس، باید گزینه ری استارت را انتخاب نمایید.
  5. برای شما گزینه های متعددی نمایش داده خواهند شد، از بین آن ها گزینه های 4، 5 و 6 مناسب این اقدام هستند. بنابراین، می توانید با فشردن دکمه های F4, F5 و F6 روی کیبورد، گزینه مناسب را انتخاب نمایید. این مرحله آخر است، با انجام این کار، سیستم شما در حالت safe mode  قرار خواهد گرفت.

رفع خطای Windows Explorer Has Stopped Working در ویندوز

یکی از ارور های رایج در ویندوز 10، ارور Windows Explorer Has Stopped Working می باشد که بسیاری از افراد با آن مواجه می شوند. خوب است بدانید بر طرف کردن این مشکل راه حل های ساده ای دارد که طی این متن به آن ها اشاره شد. شما می توانید از طریق Task Manager، اقدام به ری استارت کردن فایل اکسپلورر و بر طرف کردن مشکل آن نمایید. اگر این روش ها برای شما پاسخگو نبود، می توانید پاک کردن تاریخچه فایل اکسپلورر را امتحان کنید که یکی از روش هایی است که برای افراد زیادی پاسخگو بوده است. در صورتی که هم چنان مشکل پا برجا بود، پیشنهاد ما این است که ویندوز خود را به آخرین ورژن آپدیت نمایید.

نظر و پیشنهاد خود را با ما به اشتراک بگذارید

شما در  لپ تاپ با چنین مشکلی مواجه شدید؟ آیا تا به حال مشکل windows explorer has stopped working در ویندوز مواجه شدید؟ نظرات خود را با ما در آموزک به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *