سبک زندگیهمه مطالب

آشنایی کامل با اسپاسم عضلات و درمان رگ به رگ شدن

رگ‌به‌رگ شدن عضلات کمر و گردن از رایج‌ترین صدمات ورزشی به ویژه در ورزش‌هایی همچون فوتبال و بسکتبال است. خوشبختانه، اگرچه رگ‌به‌رگ شدن عضلانی اغلب دردناک است و فعالیت‌های روزانه را تا حدودی مختل می‌کند اما آسیبی چندان جدی نیست. در این مقاله از مجله اینترنتی آموزک مطالبی درباره رگ‌به‌رگ شدن و درمان سنتی رگ‌به‌رگ شدن ارائه می‌کنیم.

رگ به رگ شدن چیست؟ علائم رگ‌به‌رگ شدن

اگر با علائمی همچون گرفتگی عضلانی یا قرمزی مواجه بودید و با معاینه عضو مشخص شد که عضو کم و بیش متورم شده می‌توان گفت که دچار رگ‌به‌رگ شدگی هستید. اگر بین شکستگی و رگ‌به رگ‌شدن مردد بودید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

رگ به رگ شدن چیست؟ علائم رگ‌به‌رگ شدن

عضله خود را معاینه کنید:

در صورت آسیب‌دیدگی، بررسی کنید که آیا عضله شما متورم است یا خیر. تورم از نخستین علائم رگ‌به‌رگ شدگی کمر است. اگر نتوانستید عضو آسیب دیده را خم کرده یا بچرخانید، احتمالاً رباط‌های عضلانی شما کش آمده یا پاره شده. تاندون‌ها در جهت مخالف خم شدن عضو ورم می‌کنند.

قسمت تحتانی عضله خود را بررسی کنید که آیا به عقب بر می‌گردد یا خیر. توجه کنید که آیا سطح نرم زیرین عضله شما متورم‌تر از معمول است یا خیر. در صورتی که پاسخ مثبت بود، عضله شما رگ‌به‌رگ شده و رباط‌های اطراف آن کشیده یا پاره شده است. اگر مطمئن نیستید که متورم شده یا خیر، کافیست عضو آسیب دیده را با طرف دیگر عضلات مقایسه کنید.

با دقت نگاه کنید که آیا هاله‌ایی از قرمزی در عضو دیده می‌شود یا خیر. علاوه بر تورم، قابل ملاحظه‌ترین نشانه رگ‌به‌رگ شدگی قرمزی است. اطراف و انتهای عضلات خود را معاینه کنید. اگر بخشی از عضله قرمزتر مابقی پوست است، احتمالاً رگ‌به‌رگ شده. درجه قرمزی به میزان رگ‌به‌رگ شدگی بستگی دارد. بنابراین اگر رگ‌به‌رگ شدگی خفیف باشد پوست اطراف تاندون‌های آسیب دیده اندکی متمایل به صورتی می‌شوند. اگر شدت آسیب زیاد باشد، بخش عظیمی از عضو به طرز قابل ملاحظه‌ایی کبود می‌شود.

این مطلب رو هم بخونید  فهرست اینفلوئنسرهای ایرانی اینستاگرام

درمان رگ به رگ شدن

درد از علائم مهم رگ‌به‌رگ شدگی است

پس از آسیب دیدگی کمر یا گردن سعی کنید به طور طبیعی از آن‌ها استفاده کنید. اگر درباره رگ‌به‌رگ شدگی عضو مردد هستید، حداقل یک تا دو روز به طور معمول کار کنید. اگر دریافتید که نمی‌توانید همچون معمول آن‌ها را تکان دهید یا نمی‌توانید وسیله‌ایی را بلند کنید یا بیش از حد دردناکند، به احتمال زیاد عضو رگ‌به‌رگ شده است.

به عنوان مثال، اگر نتوانستید با کمر آسیب دیده حتی چیزهای بسیار سبک را بلند کنید، احتمالاً دچار رگ‌به رگ‌شدگی کمر شده‌اید.

مراقب گرفتگی عضلانی یا اسپاسم عضلانی باشید. هنگامی که کمر رگ‌به‌رگ می‌شود، عضلات آن تحت تاثیر قرار می‌گیرند. هنگام انجام فعالیت‌های روزانه مراقب عضلات خود باشید، و به گرفتگی‌های عضلانی دردناک یا آزاردهنده توجه کنید.

گاهی گرفتگی‌های عضلانی منجر به پیچ‌خوردن عضو می‌شود. رگ‌به‌رگ شدگی اغلب با اسپاسم عضلانی همراه می‌شود. به عنوان مثال اگر زانوی شما دچار پیچ‌خوردگی شد یا خود به خود خم شد، احتمالاً رگ‌به‌رگ شده است.

به میزان دردی که در هنگام رگ‌به‌رگ شدن متحمل می‌شوید، توجه کنید. اندام‌های آسیب‌دیده اغلب دردناک هستند، اما میزان درد حاکی از شدت رگ‌به‌رگ شدگیست. اگر ۴۸ ساعت پس از آسیب هنوز دردی شدید در زانوی خود حس می‌کنید، دچار رگ‌به‌رگ شدگی حاد هستید، زیرا در آسیب‌های خفیف درد پس از ۴۸ ساعت خود به خود از بین می‌رود. اگر درد شما شدید و حاد است، رگ‌به‌رگ شدگی شما جدی یا حتی دچار شکستگی زانو شده‌اید.

درمان رگ به رگ شدن گردن

زانوی خود را صاف کنید، دوباره آن را خم کنید. اگر زانوی پیچ خورده از بالا ضربه خورده باشد، احتمالاً فشرده می‌شود و علاوه بر پیچ‌خوردگی احتمال آسیب مفصل نیز وجود دارد. این وضعیت زانوچکشی خوانده می‌شود. اگر سعی دارید زانوی خود را صاف کنید ولی میسر نمی‌شود، به مراقبت پزشکی حرفه‌ایی نیاز دارید.

این مطلب رو هم بخونید  چگونگی تغییر جهت گیری متن در Word

برای تشخیص رگ به رگ به پزشک مراجعه کنید

درمان رگ به رگ شدن در طب سنتی

چنانچه ۴۸ ساعت پس از آسیب هنوز گردن شما متورم، کبود یا دردناک است به پزشک مراجعه کنید. اگر درد شما شدید بود یا پس از گذشت دو روز از شدت درد کاسته نشد، به پزشک عمومی مراجعه کنید. قطعاً بررسی‌های پزشکی شدت آسیب و نوع رگ‌به‌رگ شدگی رباط را تشخیص می‌دهند. چنانچه پس از آسیب قادر به خم کردن گردن یا انجام فعالیت‌های روزانه نبودید به مراکز درمانی یا اورژانس مراجعه کنید.

نحوه آسیب را برای پزشک شرح دهید. زمان و مکان آسیب‌دیدگی را با پزشکتان در میان بگذارید. پزشکتان را در جریان میزان دردی که متحمل شده‌اید، قرار دهید. در مجموع اجازه دهید پزشک از نحوه آسیب‌دیدگی مطلع شود. شدت درد را برای او توصیف کنید. همچنین وی را از کاهش یا افزایش درد در طی زمان سپری شده مطلع سازید. چنانچه حس می‌کنید آسیب شما بسیار جدیست به متخصص مراجعه کنید.

چنانچه پزشک با معاینه قادر به تشخیص رگ‌به‌رگ شدگی نبود از او تقاضا کنید که عکسبرداری را تجویز کند. در اینگونه موارد پزشکان سی‌تی‌اسکن یا ام‌آرآی را تجویز می‌کنند. که هر دو مورد تصویری شفاف از استخوان‌ها و رباط‌ها در اختیار پزشک قرار می‌دهد. ام‌آی‌آر به طور خاص به پزشک اجازه می‌دهد تا تصویری شفاف از درون رباط‌های آسیب‌دیده داشته باشد. پس از مشاهده نتایج عکسبرداری، پزشک تشخیص می‌دهد که عضو رگ‌به‌رگ شده یا خیر. در هیچ یک موارد، اعم از سی‌تی‌اسکن یا یا ام‌آرآی، شما متحمل درد یا آسیب نمی‌شوید.

درمان رگ به رگ شدن زانو

تنها روش قاطع برای تشخیص شکستگی یا رگ‌به‌رگ شدن مشاهده تصاویر شفافی است که در نتیجه‌ی سی‌تی‌اسکن به دست آمده‌اند.

هنگامی که عضو آسیب دیده در مسیر کشیدگی رباط‌ها خم شود رگ‌به‌رگ شدگی اتفاق افتاده است. شدت رگ‌به‌رگ شدگی می‌تواند خفیف یا حاد باشد. در موارد خفیف، پارگی رباط‌ها جزئی است. اما در موارد حاد، رباط‌ها کاملاً از استخوان‌ها جدا می‌شوند.

این مطلب رو هم بخونید  نحوه ایجاد افکت قلم نقاشی در عکس ها و تم پاورپوینت 2017

نظر و پیشنهاد خود را با ما به اشتراک بگذارید

امروز در آموزک بهترین روش های درمان خانگی کشیدگی و رگ به رگ شدن انگشت دست را بررسی کردیم، به نظر شما بهترین روش برای اینکار چیست؟ نظرات خود را برای ما بنویسید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن