تکنولوژیهمه مطالب

نحوه جستجو محتوا در ویندوز

رفع از کار افتادن سرچ ویندوز

پیگیری همه داده های موجود در کامپیوتر و جستجو محتوا در ویندوز کار دشواریست ، به همین دلیل عملکرد جستجوگر داخلی ویندوز می تواند بسیار مفید باشد. اما آیا تا به حال متوجه شده اید که همیشه نتیجه مورد نظر خود را به دست نمی آورید؟

این ممکن است به این دلیل باشد که شما سعی دارید متن را در یک فایل جستجو کنید . به طور پیش فرض، ویندوز هنگام انجام جستجوی شما ، به محتوای هر فایل شما نگاه نمکیند. با این حال، یک راه برای این کار وجود دارد که در آموزک به آن میپردازیم.

روش برای جستجوی فایل در ویندوز را بنویسید

ویندوز 10 عملکرد مناسب تری نسبت به نسخه های قبلی در جست جوی فایل ها و پوشه ها دارد. این روش معمولا برای پیدا کردن فایل مورد نظرتان و غیر فعال شدن جستجو در ویندوز 7 بسیار عالی میباشد.

با این حال ممکن است در بعضی مواقع فرصتی پیش بیاید که فایل شما ارائه نشود.

دلیل این امر این است که جستجوی ویندوز به طور پیش فرض به محتوای هر نوع پرونده نگاه نمکیند و همچنین پرونده هایی که فهرست(index) نشده اند را اسکن نمیکند. در اینجا نحوه تغییر هر دو مورد آمده است.

جستجوی پیشرفته در ویندوز 10

فهرست ویندوز اطلاعات مربوط به پرونده های شما، مانند ابر داده و کلمات موجود در آنها را فهرست می کند.

این کار اجازه می دهد تا کامپیوتر شما سریعتر داده ها را پیدا کند. در این صورت لازم نیست که هر پرونده را به صورت جداگانه اسکن کنید، بلکه ویندوز می تواند در فهرست جستجو کند.

بسیاری از برنامه ای هایی که روی سیستم شما هستند از فهرست استفاده میکنند ،
File Explorer مکان مشهودی است، اما به جز آن، Photos, Groove, Outlook و Cortana ،   همگی  از فهرست استفاده میکنند.

فعال سازی سرچ ویندوز 10

با تغییر فایل های کامپیوتر، این فهرست به صورت خودکار آپدیت میشوند، به طور خلاصه تقریبا کمتر از 10 درصد اندازه پرونده های فهرست بندی شده را به خود اختصاص میدهد( بنابراین 100 مگابایت از فایل ها دارای شاخص کمتر از 10 مگابایت خواهند بود)

در حالی که این روش‌ها جستجو فایل شما را مفیدتر خواهند کرد، اما شایان‌ذکر است که آن‌ها می‌توانند سرعت گرفتن نتایج شمارا کاهش دهند. هر چه انواع فایل هایی که محتوای آن‌ فهرست گذاری شده و فولدرهای بیشتری مورد جستجو قرار ‌گیرند، زمان بیشتر طول خواهد کشید.

این مطلب رو هم بخونید  آموزش روش های دسترسی و نصب برنامه جیمیل در ویندوز کامپیوتر

اگر متوجه کاهش سرعت قابل توجهی شده اید ، ارزش آن را دارد که ایندکس کردن خود را کم کنید و فقط در صورت لزوم جستجوهای مبهم تر را فعال کنید.

1.گزینه های جستجوی عمومی را تغییر دهید

در اینجا برای ارتقاء فهرست فایل و جستجو چندین گزینه کلی وجود دارد که میتوانید آنها را تغییر دهید:

فهرست گزینه ها

در ابتدا ، ما چگونگی تغییر برخی از گزینه های فهرست بندی گسترده در سیستم را بررسی خواهیم کرد.

منوی start   را باز کنید و گزینه Indexing Options را جستجو کنید، در پنجره ای که باز میشود وارد قسمت Advanced بشید، حال شما کادر Index Settings را مشاهده میکنید. در زیر تنظیمات file setting  می توانید دو گزینه را فعال کنید:

1. Index encrypted files
2.Treat similar words with diacritics as different words

گزینه اول فایل ‌های رمزنگاری شده را به فهرست اضافه می‌ کند، بنابرین شاید شما این فهرست بندی ها را نمی خواهید.

دومین گزینه به diacritics ها اشاره دارد که به لهجه ها نیز معروف هستند. اینها علایم و حروف کوچکی هستند که در برخی کلمات مانند “café” ظاهر میشوند. زمانی که این کار را انجام دهید، “کافه” و “کافه” به عنوان کلمات مختلف استفاده میشوند. اگر فایل‌های زیادی در زبان‌های مختلف داشته باشید این گزینه مفید است.

پس از اتمام ، برای ذخیره تغییرات ، روی “ok” کلیک کنید.

گزینه های File Explorer

سپس، در مرحله بعدی ، نحوه عملکرد جستجو را در File Explorer تغییر خواهیم داد.

منوی Start  رو بازکنید و سپس گزینه Change search options for files and folders را جستوجو کنید.

در اینجا میتوانید گزینه هایی برای when searching non-indexed locations. را فعال کنید،  این گزینه ها عبارت اند از:

1. Include system directories (enabled by default)
2. Include compressed files (ZIP, CAB, etc.)
3. Always search file names and contents (this might take several minutes)

روش برای جستجوی فایل در ویندوز را بنویسید

هر کدام از گزینه هار ا که میخواهید فعال کنید را انتخاب کنید ولی توجه داشته باشید که  اگر می‌خواهید یک جستجوی جامع از پرونده‌ها و محتوای آن‌ها داشته باشید، سومی بسیار مهم است.

در نهایت بعد از اعمال تغییرات روی گزینه “ok” کلیک کنید.

2- مکانهای بیشتری را جستجو و داخل کنید

ویندوز مکان هایی مانند اسناد ، موسیقی ، تصاویر و فیلم های شما را به طور پیش فرض فهرست بندی می کند. اگر دوست دارید می توانید مکان های بیشتری را به فهرست اضافه کنید.

این مطلب رو هم بخونید  بهترین روش دو برابر کردن رم کامپیوتر بدون ارتقای قطعات در ویندوز ۱۰

برای این کار منوی Start را باز کنید و گزینه Indexing Options را جستجو و انتخاب کنید، پنجره ای که باز میشود همه مکان های فهرست شده  فعلی را به شما نشان می‌دهد.

جستجوی فایل ورد در ویندوز 7

اگر میخواهید چیزی به لیست اضافه کنید،  مسیر Modify > Show all locations دنبال کنید. برای گسترش یک فایل یا درایو میتوانید از گزینه  Change selected locations در قسمت فوقانی استفاده کنید و سپس یک تیک را در جعبه قرار دهید تا آن را فهرست بندی کند. پس از اتمام ، “OK” را بزنید. اگر به دنبال نحوه تغییر و تنظیمات زبان اصلی و پیشفرض ویندوز ۱۰ هستید به مطالب قبلی آموزک سر بزنید.

جستجو بر اساس تاریخ در ویندوز 10

3-انواع دیگر پرونده را جستجو کنید

ویندوز به طور پیش فرض، فقط محتوای انواع فایل های خاص را به فهرست اضافه می کند. برای تغییر این مسئله ، مجدداً باید از بخش گزینه های Indexing استفاده کنیم. برای این کار دوباره مسیر قبلی را طی میکنیم. گزینه Advance را انتخاب کرده و روی گزینه File Types کلیک کنید. در اینجا لیستی از انواع پرونده‌ها (درست به سمت مبهم) در سیستم خود پیدا خواهید کرد. اگر یک نوع فایل فهرست نشده باشد، آن را در
Add new extension to list اضافه کنید تا در لیست متن فهرست شود و در نهایت روی گزینهAdd” کلیک کنید.

جستجو در ویندوز 10

اگر روی یک فایل افزونه رایج مانند DOC کلیک کنید، خواهید دید این فایل چگونه فهرست میشود. شما متوجه خواهید شد که فایل با استفاده از گزینه the Index Properties and File Contents فهرست بندی خواهد شد. این به این معنی است که جستجوی ویندوز در داخل فایل‌های DOC و دیگر انواع پرونده‌ها مانند این، زمانی که جستجو می‌کنید، ظاهر خواهد شد.

اگر شما یه فایل با فرمت obscure انتخاب کنید،به احتمال زیاد روی گزینه Index Properties Only  تنظیم میشود، که به داده های جانبی مانند اسم فایل اشاره دارد نه محتویات داخل آن.

اگر می‌دانید نوع فایل که دنبال آن هستید چیست، آن را در لیست پیدا کرده و تغییر دهید تا روی (Index Properties and File Contents) تنظیم شود.
پس از اتمام OK را کلیک کنید. بهترین روش دو برابر کردن رم کامپیوتر بدون ارتقای قطعات در ویندوز ۱۰ را قبلا در آموزک گفتیم.

این مطلب رو هم بخونید  آموزش بهترین روش حذف اطلاعات شخصی از جستجوی گوگل

جستجوی همزمان چند فایل در ویندوز

محتویات پرونده را با استفاده از برنامه های شخص ثالث جستجو کنید

ما در آموزک بزرگنمایی و دورنمایی یا Zoom در نوت پد ویندوز 10 را قبلا آموزش دادیم، این روش ها به طور خاص محتویات فایل را جستجو نمی‌کنند. اگر جستجوی ویندوز برای شما نیست، می‌توانید از یک ابزار ثالث به نام
Agent Ransack استفاده کنید. این تنها برنامه موجود نیست ، اما به دلیل سازگاری سیستم ، لیست ویژگی ها و عدم وجود برچسب قیمت ، بهترین برنامه در بهترین حالت ممکن است.

جستجو در محتوای فایل ها در ویندوز 10

جستجوی فایل در ویندوز

Agent Ransack از Mythicsoft می آید و جایگزین رایگان برای برنامه FileLocator Pro آنها میباشد، می توانید کل سیستم خود را برای متن محتوا جستجو کنید و همچنین می توانید پارامترهایی مانند اندازه فایل و تاریخ اصلاح شده را مشخص کنید. یک رابط کاربری آسان و ساده برای استفاده دارد که جستجوی ساده تر از جستجوی ویندوز را امکان پذیر میکند.

این ابزار به شما خواهد گفت که کلید واژه جستجوی شما در یک فایل دقیقا در کدام خط ظاهر می‌شود (‏همراه با چند بار استفاده از آن)‏و نتایج جستجوی فایل را به سرعت به شما خواهد داد. البته، اگر کل سیستم خود را جستجو می‌کنید ممکن است کمی طول بکشد، اما اگر لازم باشد کمی زیاده‌روی کنید می‌توانید جستجوی پوشه را محدود کنید.

میانبرها و نکاتی برای جستجوی ویندوز

این روش‌ها به شما کمک خواهند کرد که سیستم خود را به طور کامل جستجو کنید و به شما این امکان را می‌دهد که حجم زیادی از داده‌ها را کاوش کرده و فایل ویژه‌ای که نیاز دارید را پیدا کنید. چه جستجوی داخلی ویندوز را ترجیح دهید و چه یک جایگزین شخص ثالث، هر دو کار را به خوبی انجام خواهند داد.

ویدیو آموزش جستجوی فایل در ویندوز

نظر و پیشنهاد خود را با ما به اشتراک بگذارید

امروز نحوه آموزش کامل نحوه جستجو محتوا در ویندوز را در آموزک به شما ارائه دادیم. نظر شما راجب زبان فارسی ویندوز ۱۰ چیست؟ آیا با زبان فارسی راحت تر هستید یا زبان انگلیسی؟ شما می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در قسمت دیدگاه این پست با ما به اشتراک بگذارید

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن