تکنولوژیهمه مطالب

آموزش ۵ روش حذف هیستوری و بخش Recent Files در مک

اگر گزینه Finder را روی تمام تگ‌ها، موارد ذخیره شده دارید و مطالبتان ساختار مرتبی دارد، پیدا کردن اطلاعات در مواقع لزوم برایتان بسیار ساده است. اما اگر مطالبتان چندان هم سازمان یافته نیست، اشکالی ندارد. فقط کافیست ترفندهای جستجو و مکان ذخیره را بدانید تا آنچه را نیاز دارید منظم کنید.
در این مقاله از مجله اینترنتی آموزک ۵ راهکار مفید برای دستیابی به فایل هایی که اخیراً از آن‌ها استفاده کرده‌اید و هیستوری را در اختیارتان قرار می‌دهیم تا در صورت لزوم آن‌ها را حذف کنید. این راهکارها در مواقعی که نام فایل را به خاطر نمی‌آورید اما فقط ویژگی از فایل اعم از سایز یا تاریخ تغییر آن را به یاد دارید عالی هستند.

پاک کردن و دیدن هیستوری کامپیوتر مک

۱. چک کردن لیست Recent items یا Recent folder برای پاک کردن هیستوری

پاک کردن هیستوری

دو مکانی که فایل یا فولدر‌هایی که اخیراً  از آن‌ها استفاده کرده‌اید:

لیست items Recent :  این آیتم‌ها را در زیر منوی اپل می‌توانید بیابید که در زیر لوگوی اپل در انتهای سمت چپ منو بار جای دارد. این لیست ۱۰ مورد شامل سه نوع آیتم را نشان می‌دهد: برنامه‌ها، اسناد و سرورها.

لیست Recent Folders : برای یافتن فولدرهایی که اخیراً از آن‌ها استفاده شده به Go> Recent Folders  بروید. این منو نیز محدود به ۱۰ آیتم می‌باشد.

اگر خوش‌شانس باشید جستجوی شما در این مکان پایان می‌پذیرد.

اگر نتوانیم گزینه منوی Recent items را بیابید؟  یا اگر گزینه منوی Recent Folders خاکستری بود؟ احتمالاً قبلاً آن‌ها را غیرفعال کرده‌اید چه باید کرد؟

پاک کردن history گوگل کروم کامپیوتر

برای فعال‌سازی مجدد آن‌ها، به System Preference> General بروید و از گزینه منو Recent items هر گزینه‌ایی غیر از None را انتخاب کنید. هنگامی که گزینه‌های موجود منو را مشاهده نمودید، می‌توانید از همین جا لیست Recent items که شامل بیش یا کمتر از ۱۰ آیتم است را بیابید.

پس از پشت سر گذاشتن این مرحله، چند فایل یا فولدر را باز کنید، سپس لیستی از Recent items  و Recent Folders را ببینید. بلافاصله متوجه خواهید شد که فعال شده و به جای خود بازگشته است. همچنین اگر به دنبال آموزش کامل تنظیمات اپ استور هستید قبلا در آموزک قرار دادیم.

این مطلب رو هم بخونید  آموزش قرار دادن فیلم در IGTV اینستاگرام و روش های دانلود فیلم از تلویزیون اینستا

۲. چک کردن Recent lists در برنامه‌ها برای پاک کردن تاریخچه در مک

چک کردن Recent lists در برنامه‌ها برای پاک کردن تاریخچه در مک

اغلب اسناد، موزیک‌ها، برنامه‌های آفیس، برنامه‌های یادداشت‌برداری و این قبیل موارد دارای Recent list مخصوص به خود هستند. بنابراین هنگامی که انواع خاصی از فایل‌هایی که اخیراً استفاده نموده‌اید  را جستجو می‌کنید، یافتن آن با برنامه‌های مرتبط بسیار ساده‌تر می‌شود.

به عنوان مثال، برای یافتن PDF، برنامه Preview را باز کرده و به File>Open Recent بروید. این زیرمنو مکان استاندارد بسیاری برنامه‌هاست.

در سافاری می‌توانید لیستی از جستجوهای اخیر را در نوار آدرس با زدن Space (فاصله) بیابید. همچنین گزینه‌ایی به نام Clear Recent Searches در انتهای لیست وجود دارد که می‌توانید هیستوری را حذف کنید.

۳. بررسی Recent View در مک اواس

بررسی Recent View در مک اواس

چنانچه نتوانستید با جستجو در موارد بالا فایل یا فولدر مورد نظر را بیابید، مشخصه Finder`s Recent را امتحان کنید. این گزینه مجموعه‌ایی پیش‌فرض است و هنگامی که شما پنجره Finder جدیدی را باز کنید ظاهر می‌شود و آیتم‌ها را در آیکون view مرتب می‌کند.

در این view دیدن عکس‌ها و فایل‌ها یا فولدرها در پوشه‌ایی متمایز یا آیکون‌ها بسیار ساده است، با تشکر از نمایش مختصر.

برای انواع دیگر داده‌ها، آیکون view چندان ایده‌آل نیست. در عوض می‌توانید به یکی از موارد زیر رجوع کنید:

  • List view: برای بررسی جزئیاتی همچون نوع، سایز و تاریخ تغییر.
  • Gallery view: برای لغو بزرگنمایی هر آیتم و مشاهده اطلاعات مربوط به داده‌ها.

در List view می‌توانید انواع دیگری از مرتب‌سازی آیتم‌ها از قبیل الفبایی یا به ترتیب تاریخ را داشته باشید. فقط کافیست روی چگونگی نام مرتبط با آن در بالای لیست کلیک کنید. به عنوان مثال برای طبقه‌بندی الفبایی از بالا به پایین، روی نام کلیک کنید. برای ترتیب معکوس، دوباره روی چگونگی کلیک کنید.

اگر هنگامی که Finder را باز می‌کنید، به دلیل بر هم ریختگی دوست ندارید Recent را ببینید، روی پیش فرض دیگری از view برگردید. بدین منظور به Finder>Preferences>General  بروید و فولدر جدیدی را از پنجره    New Finder ویندوز انتخاب کنید.

این مطلب رو هم بخونید  چهار روش تعویض باتری مک بوک

شما می‌توانید Recent view  را مادامی که checkbox را در تنظیمات finder فعال نموده باشید در  نوار Sidebar نگه دارید. در عین حال می‌توان این view را برای دسترسی سریع در Dock  حفظ نمود، فقط کافیست آیتم Recent Sidebar را به سمت چپ Trash بکشید.

Spotlight search در مک

یکی دیگر از روش‌های سریع برای جستجوی برنامه‌ها در مک استفاده از جستجوی Spotlight است. روش های دانلود، اشتراک گزاری، ذخیره و دسترسی به عکس ها در iCloud را هم در آموزک توضیح دادیم.

۴. آیتم‌های گروهی با خصوصیات خاص در مک بوک

آیتم‌های گروهی با خصوصیات خاص در مک بوک

گاهی هیچ یک از گزینه‌های view کمکی نمی‌کنند. در این صورت می‌توانید برای طبقه‌بندی موثر به Finder گروهی اعتماد کنید.

از آنجایی تمرکز این مقاله بر محتویاتی است که اخیراً به آن‌ها دسترسی داشته‌اید و هیستوری می‌باشد، گروه‌بندی را به Recent view محدود می‌کنیم. اما شما می‌توانید همین روش را برای طبقه‌بندی داده‌های دیگر Finder نیز استفاده کنید.

برای طبقه‌بندی گروهی داده‌ها، ابتدا بخش Recent را باز کنید. سپس، هر جایی در پنجره اصلی Finder روی Control کلیک کنید و در گزینه منو context Use Groups را انتخاب کنید. پس از آن در آیتم منو Sort By به Group By تبدیل می‌شود.

در زیر این آیتم منو، Size را انتخاب کنید. سپس Finder  محتوا خود به خود داده‌ها را بر اساس ۱۰۰ بایت تا ۱ کیلوبایت، ۱۰۰کیلوبایت تا ۱ مگابایت و به همین ترتیب ساماندهی‌ می‌کند. اگر سایز تقریبی فایلی که در جستجوی آن هستید را می‌دانید، همین نحوه گروه‌بندی آسانترین روش برای یافتن فایل‌های مورد نظرتان خواهد بود.

علاوه بر این می‌توانید آیتم‌ها را بر اساس عملکرد حافظه از قبیل زمان ایجاد داده یا آخرین باری که داده باز شده است، گروه‌بندی کنید.

۵. ایجاد فولدرهای هوشمند Recent در مک بوک

ایجاد فولدرهای هوشمند Recent در مک بوک

آیا تا کنون به جستجوی نوع خاصی از فایل که اخیراً آن را ویرایش کرده‌اید، پرداخته‌اید؟ اکنون زمان آن رسیده که با فولدر هوشمند جستجوی خود را سرعت بخشید.

این مطلب رو هم بخونید  نحوه پاک کردن پیام از چت فیسبوک

فولدر هوشمند نوع خاصی از view است که می‌توانید داده‌های خود را بر اساس شرایط چینش متراکم سازید. گروه‌بندی هوشمند محدود به Finder  نیست؛ آن‌ها در برنامه‌های اصلی macOS از قبیل عکس و ایمیل هم کارایی دارند.

برای ایجاد فولدرهوشمند در راستای چینش یا نوع خاصی از آیتم‌هایی که اخیراً مورد استفاده قرار گرفته‌اند، ابتدا به Find> New Smart Folder بروید. سپس روی علامت کوچک +  در قسمت راست جستجو کلیک کنید. از همین‌جا می‌توانید متمایزسازی ویژگی‌ها را بر اساس تغییرات اخیر فایل‌ها آغاز کنید.

به عنوان مثال نخستین ویژگی می‌تواند JPEG به عنوان نوع فایل باشد. سپس می‌توانید آن را بر اساس کلمه‌ کلیدی خاصی همچون اسکرین شات آغاز کنید. در مرحله بعد شرطی برای آن قرار دهید که اطلاعات ۷ روز گذشته را نمایش دهد. در نهایت، روی دکمه ذخیره کلیک کنید تا جستجو را در قالب فولدری هوشمند با نام و مکان مورد نظر خودتان ذخیره کند.

ایجاد فولدرهای هوشمند Recent در مک بوک

پس از این فولدر هوشمند در پیش فرض سایدبار ظاهر می‌شود. با کلیک بر روی آن تمام فایل‌های JPEG با پیشوند اسکرین‌شات ظاهر می‌شود که ظرف ۷ روز گذشته آن‌ها را باز کرده بودید.

فایل‌هایی که اخیراً مورد استفاده قرار گرفته‌اند فقط چند کلیک با شما فاصله دارند.

هنگامی که از مک استفاده می‌کنید، ردی از فایل‌ها، فولدرها، لینک‌ها و محتویات دیگری را از خود بر جای می‌گذارید. جستجو برای یافتن داده‌ایی خاص نباید چندان مشکل باشد، فقط کافیست چند ترفند ریز را بدانید.

البته، این امر مشروط بر اینکه از مشخصه‌های Finder  همچون تگ  استفاده کنید کمک می‌کند تا داده‌ها را سریع بیابید.

نظر و پیشنهاد خود را با ما به اشتراک بگذارید

به نظر شما امکان حذف فایل های ریسنت در مک بوک و مک او اس کاربردی است؟ پیشنهادات امروز آموزک برایتان کاربردی بود؟ نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن