تکنولوژیهمه مطالب

آموزش کامل استفاده از نت پد ویندوز 10 : مشخصه‌ها و نکات مفید

بالاخره نوت پد توجه بیشتری را معطوف ویندوز ۱۰ نمود. تقریباً از ابتدایی‌ترین ورژن ویندوز تغییراتی در نوت‌ پد ایجاد نشده بود و با اینکه همواره اساسی‌ترین برنامه ویرایش متن بود. حقیقتاً نوت پد هنوز هم یک ویرایشگر اصلی محسوب می‌شود و فعل و انفعالات آن همچنان چون سابق است. با این حال ماکروسافت مشخصه‌های جدیدی به آن افزوده، عملکرد آن را بهبود بخشیده و برخی از اشکالات آن در ویندوز ۱۰ را رفع نموده تا کاستی‌های گذشته را جبران نماید. امروز در آموزک هر چه باید درباره نوت پد پیشرفته ویندوز ۱۰ بدانید و دانلود نوت پد ویندوز ۱۰ را برای شما آورده‌ایم.

بزرگنمایی و دورنمایی یا Zoom در نوت پد ویندوز 10

سابقاً اگر می‌خواستید در ویندوز ۱۰ متن را بزرگ نمایید، مجبور بودید سایز فونت متن را تغییر دهید. اما اکنون می‌توانید بدون تغییر سایز فونت بزرگنمایی و دورنمایی کنید. به View> Zoom بروید و Zoom In  یا Zoom Out را انتخاب نمائید.

بزرگنمایی و دورنمایی یا Zoom در نوت پد ویندوز 10

منوی Zoom  در نوت‌ پد: همچنان می‌توانید به ترتیب برای بزرگنمایی و دورنمایی  از Ctrl+ +  (نماد پلاس) و Ctrl + – (نماد تفریق)  روی کیبورد استفاده کنید. از ترکیب کیبورد و موس برای بزرگنمایی و دورنمایی سریع بهره جویید. کلید Ctrl را فشار داده و نگه دارید و برای بزرگنمایی صفحه را با اسکرول موس بالا بکشید و برای دورنمایی صفحه را پایین بکشید.

نت پد ویندوز 10

بزرگنمایی و دورنمایی متن در نوت پد ویندوز 10

  • کادر بندی، جستجو، یافتن و جایگزینی و تکمیل خودکار

قبلا هنگامی که می‌خواستید در فایل متنی نوت پد جستجو کنید، فقط می‌توانستید به ابتدا یا انتهای فایل بروید( بسته به مسیر انتخاب شده) اما نمی‌توانستید در تمام فایل جستجو نمائید. در نوت پد پیشرفته جدید، ماکروسافت گزینه‌ایی برای قرارگیری واژه در کادر متن به نوت پد افزوده، بنابراین می‌توانید در تمام فایل متن از هر جایی که مکان‌نما قرار دارد به جستجو بپردازید. هنگامی که Ctrl+ F را بگیرید و واژه یا عبارتی را در کادر Find (یافتن) وارد کنید، باکس Wrap (کادربندی) را چک کنید تا در تمام فایل جستجو شود. نوت پد گزینه‌ایی که انتخاب نموده‌اید را به خاطر می‌سپارد، بنابراین اگر یکبار باکس Wrap (کادربندی‌) را جستجو ‌کنید، برای دفعات بعدی جستجو نیز کاربرد خواهد داشت. در عین حال مایکروسافت مشخصه سودمند دیگری موسوم به تکمیل خودکار نیز به نوت پد افزوده است.

این مطلب رو هم بخونید  آموزش ۵ روش حذف هیستوری و بخش Recent Files در مک

دانلود نوت پد ویندوز 10

تصور کنید که می‌خواهید موارد دیگری را در متن فایل بیابید. متنی که می‌خواهید در آن جستجو کنید را انتخاب و Ctrl +F را فشار دهید. نوت پد به طور اتوماتیک متن انتخاب شده را در باکس Find  (یافتن) قرار می‌دهد و به شما اجازه می‌دهد تا جستجوی خود را آغاز نمائید.

قرارگیری واژه در کادر متن notepad ویندوز 10

  • نمایش نوار وضعیت با فعال کردن کادربندی واژه

پیش از این در نوت پد هنگامی که کادربندی واژه را فعال می‌کردید، نوار وضعیت ناپدید می‌شد، حتی اگر آن را فعال کرده بودید. یعنی نمایش هم‌زمان هر دو امکان‌پذیر نبود. هنگامی که کادربندی واژه فعال می‌شد، گزینه نوار وضعیت در منوی View خاکستری و بالطبع غیرقابل استفاده بود. اما اکنون می‌توانید کادربندی واژه و نمایش نوار وضعیت را به طور همزمان فعال نمائید. و حتی در صورت تمایل هر دو را به طور همزمان غیرفعال کنید.

  • فعال نمودن کادربندی واژه با نمایش نوار وضعیت در نوت پد

دانلود نوت پد ویندوز 10

پشتیبانی فایل‌های متنی Linux  و Mac  در نت پد

پیش از ویندوز ۱۰، نوت پد فقط فایل‌های متنی Carriage Return، Line Feed و Line ending را پشتیبانی می‌نمود. هنگامی که فایل‌های متنی ایجاد شده در Unix، Linux یا Mac را باز می‌کردید، انتهای خط به طور کامل نمایش داشته نمی‌شد. فایل درهم ریخته بود و انتهای خط در جایی پیش‌بینی نشده به نمایش درمی‌آمد. مجبور بودید متن را به وردپد ببرید، در آنجا ذخیره نمائید و مجدداً در نوت پد آن را باز کنید.

هنوز هم نوت پد به طور پیش‌فرض از CR، LF و CRLF استفاده می‌کند. اما سرانجام ماکروسافت گزینه پشتیبانی از انتهای خط در Unix و Linux و Mac را به نوت پد در ویندوز ۱۰ اضافه نمود. بنابراین اکنون اگر فایل‌های متنی ایجاد شده در Unix، Linux یا Mac را در نوت پد باز کنید، به طور صحیح نمایش داده می‌شوند.

این مطلب رو هم بخونید  تاثیر تکنولوژی لباس های ورزشی و فوتبال

پشتیبانی فایل‌های متنی Linux  و Mac  در نت پد

زمانی که فایل متنی ایجاد شده در Unix، Linux یا Mac را ویرایش و ذخیره می‌کنید، نوع کادربندی‌ها مطابق با سیستم عاملی که متن در آن ایجاد شده در نوت پد محفوظ می‌ماند.

  • فایل متنی از Linux که در نوت پد باز شده است
  • جستجو در Bing  مستقیماً از نوت پد

اکنون نوت پد این اجازه را به شما می‌دهد تا مستقیماً با Bing  در فایل متنی جستجو کنید. فقط کافیست واژه یا عبارتی را انتخاب نمائید و مستقیماً از منوی ویرایش یا فشار Ctrl + E با Bing به جستجو بپردازید. نوت پد با استفاده از Bing در وب به جستجو می‌پردازد و نتایج در Edge  ماکروسافت به نمایش درمی‌آیند. متاسفانه از نوت پد فقط می‌تواند با Edge و Bing به جستجو بپردازید. روشی برای تغییر موتور جستجو یا مرورگر دیگری وجود ندارد.

جستجو با Bing  در نوت پد windows 10

جستجو با Bing  در نوت پد windows 10

  • تغییرات دیگر، بهینه‌سازی و رفع اشکالات

ماکروسافت تغییرات و اصلاحات جزئی دیگری نیز در نوت پد اعمال نموده است:

استفاده از کیبورد برای حذف واژه پیشین

اکنون نوت پد از میانبر کیبورد Ctrl + فلش چپ و Ctrl + فلش راست برای چرخش سریع در سرتاسر واژه‌های متن پشتیبانی می‌کند. همچنین می‌توانید از میانبرهای کیبورد فلش چپ + Shift+ Ctrl ، و فلش راست + Ctrl + Shift برای انتخاب تمام واژه‌ها به طور همزمان استفاده نمائید. در عین حال، از Ctrl + Backspace برای حذف واژه قبلی می‌توان استفاده نمود. همچنین اگر میخواهید دو برابر کردن رم کامپیوتر برای بازی ها در ویندوز 10 را انجام دهید به مطالب قبلی سر بزنید.

استفاده از کلید فلش در متن انتخاب شده

این مطلب رو هم بخونید  آموزش الفبا واعداد به کودکان به کمک نرم افزار (رپورتاژ آگهی)

سابقاً، هنگامی که متنی را انتخاب می‌کردید و از فلش چپ یا راست برای حرکت مکان‌نما استفاده می‌کردید و سپس متن را از حالت انتخاب خارج می‌کردید، مکان‌نما یک کاراکتر(حرف) جلو یا عقب می‌پرید.

در حال حاضر، اگر متنی را انتخاب نمایید و مکان‌نما را با کلید فلش حرکت دهید، با فشار نخستین کلید متن از حالت انتخاب خارج می‌شود و مکان‌نما درست قبل یا بعد از مکان انتخاب شده قرار می‌گیرد. مکان‌نما دورتر از متن انتخاب شده برده نمی‌شود.

دانلود ++notepad برای ویندوز 7

عملکرد بهتر در فایل‌های متنی بزرگ

قبلا روش تغییر زبان در ویندوز را آموزش دادیم و اگر عمدتاً با فایل‌های متنی بزرگ سروکار دارید، خوشحال باشید زیرا ماکروسافت قول داده که کارکرد فایل‌های متنی بزرگ را در نوت پد بهبود بخشد.

رفع برخی از اشکالات نمایش

ماکروسافت برخی از اشکالات  نمایش را مرتفع ساخته است. اگرچه اغلب به این اشکالات توجه نمی‌شود اما اکنون نوت پد خطوطی که با صفحه و کادر هماهنگ نیستند را به طور کامل نمایش می‌دهد.

همچنین، هنگامی که فایلی را ذخیره می‌کنید، شماره خطوط و سطرها در نوار وضعیت دوباره از ابتدا به ۱ بازنمی‌گردد. آن‌ها نمایش موقعیت صحیح مکان‌ها را در فایل متنی ادامه می‌دهند. اما امکانات آخرین آپدیت ویندوز 10 چیست؟

اگرچه جایگزین‌های خوبی با مشخصه‌های مثبت برای نوت پد وجود دارد، اما فراموش نکنید که نوت پد به طور پیش‌فرض خدمات مثبتی را ارائه می‌دهد و هنوز برای کارهایی همچون نوت‌برداری سریع، ویرایش فایل‌های پیکربندی‌شده، نگارش متون و کدها و اینگونه موارد بسیار مفید است. همچنین نوت پد فوت و فن‌های باحالی دارد. و اکنون با مشخصه‌های جدید و پیشرفت‌های حاصله در آن می‌توانید خلاقانه‌تر از نوت پد استفاده نمائید.

نظر و پیشنهاد خود را با ما به اشتراک بگذارید

اگر شما از روش های بالا برای استفاده از notepad ویندوز استفاده کردید نتیجه کار با ما در میان بگذارید و حتما ترفندهایی که استفاده میکنید و پیشنهادات خود را با ما شریک شوید.

حمایت مالی از آموزک

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن